13 Kasım 2008 Perşembe

Ata'ma dair....

Bugün okudum, hoşuma gitti paylaşmak istedim..


Gazi, çiftliğinde dolaşıp hava alırken oldukça yaşlı bir
kadına rastladı. Atatürk attan inerek bu ihtiyar kadının yanına sokuldu.
— Merhaba nine. Kadın Ata'nın yüzüne bakarak hafif bir sesle;
— Merhaba dedi.
— Nereden gelip nereye gidiyorsun?
Kadın şöyle bir duralayıp;
— Neden sordun ki, dedi. Buraların saabisi misin? Yoksa bekçisi mi? Paşa gülümsedi.
— Ne sahibiyim ne de bekçisiyim nine. Bu topraklar Türk milletinin malıdır. Buranın
bekçisi de Türk milletinin kendisidir. Şimdi nereden gelip nereye gittiğini söyleyecek misin? Kadın başını salladı.
— Tabii söyleyeceğim, ben Sincan'ın köylerindenim bey, otun güç bittiği,
atın geç yetişdiği, kavruk köylerinden birindeyim. Bizim muhtar bana bilet aldı trene bindirdi, kodum Angara'ya geldim.
— Muhtar niçin Ankara'ya gönderdi seni?
— Gazi Paşamızı görmem için. Başını pek ağrıttım da... Benim iki oğlum gâvur Harbinde şehit düştü. Memleketi gâvurdan gurtaran kişiyi bir kez görmeden ölmeyim diye hep dua ettim durdum. Rüyalarıma girdi Gazi Paşa. Bende gün demeyip mihtara anlatinca, o da bana bilet aliverip saldi Angaraya,giceleyin Geldimdi. Yolu neyi de bilemediğimden işte agsamdan belli böyle kendimi ordan Oraya vurup duruyom bey.
— Senin Gazi Paşa'dan başka bir isteğin var mı? Kadının birden yüzü sertleşti.
— Tövbe de bey, tövbe de! Daha ne isteyebilirim ki.. O bizim vatanımızı gurtardı. Bizi düşmanın elinden gurtardı. Şehitlerimizin mezarlarını onlara çiğnetmedi daha ne isteyebilirim ondan? Onun sayesinde şimdi istediğimiz gibi yaşiyoz. Sunun bunun gâvur dölünün köpeği olmaktan onun sayesinde kurtulmadık mı? Buralara bir defa yüzünü görmek, ona sağol paşam! Demek için düştüm. Onu görmeden ölürsem gözlerim açık gidecek. Sen efendi bir adama benziyon,bana bir yardım ediver de Gazi Paşayı bulacağım yeri deyiver. Atatürk'ün gözleri dolu dolu olmuştu, çok duygulandığı her halinden belliydi. Bana dönerek;
— Görüyorsun ya Gökçen, işte bu bizim insanimizdir... Benim köylüm, benim vefalı Türk anamdır bu. Attan indim. Yaşlı kadının elini tuttum anacığım dedim, sen gökte
aradığını yerde buldun, rüyalarını süsleyen, seni buralara kadar koşturan Gazi Pasa yani Atatürk işte karsında duruyor. Köylü kadın bu sözleri duyunca şaşkına döndü. Elindeki değneği yere fırlatıp Atatürk'ün ellerine sarıldı. Görülecek bir manzaraydı bu. İkisi de ağlıyordu. İki Türk insanı biri kurtarıcı, biri kurtarılan, ana oğul gibi sarmaş dolaş ağlıyorlardı. Yaşlı kadın belki on defa öptü atanın ellerini. Ata da onun ellerini öptü. Sonra heybesinden küçük bir paket çıkarttı. Daha doğrusu beze sarılmış bir köy peyniri. Bunu Atatürk'e uzattı;
— Tek ineğimim sütünden kendi ellerimle yaptım Gazi Paşa, bunu sana hediye Getirdim. Seversen gene yapıp getiririm. Paşa hemen orada beziaçıp peyniri yedi. Çok beğendiğini söyledi. Sonra birlikte köşke kadar gittik. Oradakilere şu emri verdi;
-'Bu anamızı alın burada iki gün konuk edin. Sonra köyüne götürün.Giderken de kendisine üç inek verin benim armağanım olsun.

9 Kasım 2008 Pazar

Global Kriz

• Türkiye'nin tekstildeki en önemli markalarından biri olan Sönmez Filament krizden kurtulamadı. Daha önce iki kez üretime ara veren firma bu kez üretimi tamamen durdurma kararı aldı.
• DentaŞ Ambalaj, ekonomik ve yapısal gerekler sonucu yeniden yapılandırmaya gitme kararı aldığı Denizli’deki fabrikasında çalışan 100 işçinin iş sözleşmelerini sona erdireceğini açıkladı.
• Fransız otomotiv şirketi Renault, ‘pazarın çöktüğü’ gerekçesiyle üretime en az 1-2 hafta ara vereceğini duyurunca işyerlerinde çalışma barışı tehlikeye girdi. Şirket, önümüzdeki hafta fabrikalarında, ‘esnek çalışma öngören toplu sözleşmeler’ kapsamında üretimi geçici olarak durdurmaya hazırlandığını açıkladı

• Almanya'da otomobil üretim şirketi Daimler, kendisine bağlı Mercedes arabalarının satışlarında büyük düşüş olması nedeniyle 5 haftalığına fabrikalarda üretimi durdurma kararı aldı.

• Almanya'nın diğer dev otomobil üreticisi BMW de Leipzig'deki fabrikasında 4 günlüğüne üretime ara verdi. Frankfurter Allgemeine Sonntags zeitung gazetesi, Mercedes'te fabrikaların kapatılmasının aralık ortasında başlayacağını bildirdi. Gazete, fabrikaların Noel tatilinden önce açılmayacağını, fabrikaların ancak 12 Ocak'ta açılabileceğini kaydetti. Daimler, birkaç gün önce 2008 yılı satış hedeflerinin çok gerisinde kaldığını bildirmişti

• Kocaeli’nde bu gerekçelerle üretime bir hafta ara veren Ford Otosan’ın ardından, Hyundai Fabrikası’nda da 3 Kasım-9 Kasım tarihleri arasında üretime ara verileceği açıklandı.

• Global krizin Avrupa'yı da etkilemeye başlaması Türkiye'deki otomotiv ana ve yan sanayi üreticilerini önlem almaya itiyor. Tofaş ve Toyota'nın ardından Goodyear da stoklarının arttığı gerekçesiyle üretime ara verdi.

Ekim ayından beri her gün haberlerde gördüğümüz haber başlıkları bunlar, liste daha çok uzun tutulabilir. Berbat günlere doğru yol alıyoruz. Kimi ekonomistler bu krizin 1929 buhranına benzetiyor ki Allah göstermesin. Bu kadar çok duyduğum bu krizi bir araştırayım dedim, netde envai çeşit yazı var, aşağıdaki yazı uzun ama o yılları çok iyi anlatmış.

http://www.makalesitesi.net/1929-ekonomik-buhrani-ve-toplumsal-etkileri/

Dünya ticaretinin %63 azaldığı, fiyatların yarı yarıya düştüğü, amerikan ailelerinin çocuklarını bile satmak zorunda kaldığı ve sonuç olarak 2. Dünya savaş'ının çıktığı bir krizden bahsediyoruz..... Ayrıca Steinback'in Gazap Üzümleri o yılları anlatan en iyi roman.

Tüylerim ürperdi okurken, ya o yıllara dönüyor isek???? Allah'ım sen koru düşünmek bile istemiyorum.. Biz evde tasarruf tedbirlerine başladık; önümüzdeki dönem aklımızda olan harcamaları erteledik,(cam balon kapama, plazma TV vs) her alımı eni konu düşünür olduk. Başka ne yapmalı aklıma gelmiyor ilk etapta, işime daha bir dört elle sarılıp, her gün işim olduğu için dua ediyorum. Şu an işsiz kalan insanları düşünüyorum, pek çok kişi için açlıkla mücadele başladı bile şimdiden...Onlar için de duadan başka bir şey yapamıyorum, bu arada hükümetin "kriz bizi etkilemez, teğet geçer" laflarına deliriyorum!!!!!!!!! Bu global kriz nasıl çözülür, kim nasıl çare bulur hiç bilemiyorum, Amerikan hükümetinin 700 milyarı bile nefes aldırmadı, ertesi günü borsalar patır patır döküldü.....Off offf canım ciddi sıkılıyor, aklında bir fikri olan benimle paylaşır mı buradan allah rızası için????